КМДА Київська міська державна адміністрація


7 червня 2017

У столиці представили перші результати реформування первинної медико-санітарної допомоги

Виконуючий обов’язки Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун, виконуючий обов’язки Адміністратора Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Уейд Уоррен і заступник голови Київської міської державної адміністрації Микола Поворозник представили перші результати реформування первинної медико-санітарної допомоги на базі Центру первинної медико-санітарної допомоги № 2 Подільського району м. Києва.

Вони поспілкувалися з пацієнтами і медичними працівниками, ознайомилися з останніми удосконаленнями в Центрі первинної медико-санітарної допомоги № 2, які стали можливими, зокрема, завдяки реформі. Упродовж останніх двох місяців понад 30 тисяч пацієнтів Центру зареєструвалися в новій локальній електронній системі реєстрації пацієнтів HELSI. Загалом Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2 Подільського району м. Києва обслуговує 124 тисячі киян.

Електронна система реєстрації пацієнтів HELSI буде інтегрована в національну систему «e-Health», що дозволить пацієнту вибирати собі лікаря і завжди мати доступ до своєї медичної картки. У рамках реформи охорони здоров’я Центр ПМСД № 2 функціонує як самостійне комунальне підприємство, що дозволяє розширювати перелік послуг для пацієнтів, покращувати умови роботи для лікарів і запроваджувати сучасні медичні практики.

«Я дуже рада мати змогу подякувати USAID в особі пана Уоррена за щедру підтримку системи громадського здоров’я в Україні та пакету реформ, який наразі розглядається Парламентом України», – зазначила виконуючий обов’язки Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун.

«USAID та Міністерство охорони здоров’я надзвичайно продуктивно співпрацюють протягом багатьох років. Ми також маємо солідну підтримку з боку Київської міської державної адміністрації, яка вже активно запроваджує реформи на рівні ПМСД», – додала виконуючий обов’язки Міністра охорони здоров’я України.

Система охорони здоров’я України змінюється вперше за десятки років стагнації. Мета цих змін – створити нову систему, у центрі уваги якої буде громадянин і його здоров’я. Лікарні та лікарі зосередять свою увагу на наданні якісних послуг для пацієнтів на рівні первинної ланки. Міністерство охорони здоров’я України розробило пакет законопроектів – № 6327 і № 6329, які наразі перебувають на розгляді у Верховній Раді України і згідно з якими створюється нова модель фінансування охорони здоров’я, здатна забезпечити чесні фінансові відносини «держава-лікар-пацієнт» і таким чином побудувати в Україні нову якісну систему охорони здоров’я.

USAID є одним із ключових міжнародних партнерів, які підтримують реформу охорони здоров’я та її практичну реалізацію на рівні первинної допомоги в Києві.

Окрім Подільського району Києва, до медичної реформи в місті вже приєднався Оболонський район. У планах на поточний рік – долучити до початку реформи всі райони міста.

«Столиця України за визначенням має бути в авангарді реформ та змін на краще. Так, наприкінці 2016 року Київська міська рада ухвалила рішення про створення онлайн-системи попереднього запису на отримання медичних послуг у комунальних закладах охорони здоров’я столиці. І як результат – сьогодні всі реєстратури Подільського району об’єднані в один інформаційний простір. Користуючись системою, пацієнти можуть знайти на сайті свого сімейного лікаря, записатися на прийом до нього чи за його рекомендацією – до вузького спеціаліста, не витрачаючи час у черзі. Найголовніше, що це робить медичну послугу доступнішою для пацієнта та дозволяє лікареві оптимізувати свій робочий графік. Лише в межах одного району послугою вже скористалися десятки тисячі киян. Найближчим часом таку систему буде впроваджено в усьому Києві. Це система з фокусом на пацієнта. Це конкретні кроки. Це працює», – зауважив Микола Поворозник.

Головні засади медичної реформи:

  • принцип «гроші ідуть за пацієнтом», коли кожна копійка зібраних податків витрачається на конкретно надані послуги пацієнтам;
  • лікарні отримають високий рівень автономії, лікарі матимуть можливість реально лікувати і отримувати «білу» зарплатню, згідно з тарифами за кожного пацієнта;
  • розвиток сімейної медицини;
  • впровадження міжнародних протоколів лікування;
  • створення програми профілактики та зниження смертності за основними захворюваннями;
  • прямі виплати за лікування українців;
  • забезпечення якісного догляду за вагітністю, якісні пологи та нагляд за дитиною до року;
  • базовий пакет послуг, який буде реально безкоштовним для кожного пацієнта і повністю покриватиметься державою: невідкладна допомога, первинна допомога та паліативна допомога;
  • перелік послуг, які держава оплачуватиме частково, та перелік послуг, які повністю сплачує пацієнт (наприклад, естетична медицина). Ці стандарти будуть єдині у країні.При використанні матеріалів посилання на КМДА обов'язкове.